Wasze zmiany w systemie

Kącik poświęcony jednemu z popularniejszych systemów w Polsce. Zarówno edycji pierwszej, drugiej jak i autorskim modyfikacjom.
Ryba
Szczur Lądowy
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2008, 21:01
Numer GG: 8808071

Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ryba »

Witam ponownie. Założyłem ten temat, aby poszerzyć swoją (i być może innych) wiedzę na temat systemu i zmianach, jakie można w nich wprowadzić. Właśnie, jakie najważniejsze i najbardziej przydatne, może nawet niezbędne, zmiany (tu muszę zaznaczyć, że głównie chodzi mi o mechanikę) wprowadziliście na swoich sesjach w świecie Warhammera? Jakieś dodatkowe zasady lub uproszczenie już istniejących?
I jeszcze jedno pytanie do doświadczonych graczy: wiadomo, że storytelling jest ważny, ale jak daleko się w nim posuwacie, aby nie zatracić zasad i losowości gry?
Proszę o dość konkretne odpowiedzi, bo mam nadzieję zastosować te rady na swoich sesjach. ;)
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: No Name »

ogólnie rzecz biorąc to ten podręcznik zdaje się być lepszy:
http://www.tawerna.rpg.pl/forum/viewtop ... =61&t=1530
Sam go używam i jest naprawdę gitez.
Po za tym zasady tworzenia postaci są według mnie o dupę rozbić. Być może duża losowość urealistycznia grę, ale teamy w stylu rolnik, wojownik klanowy i kurtyzana nie mają wielkiej przyszłości. Lepiej wspólnie ustalać profesje, tak by pasowały i graczom, i MG.

Ja jeszcze zawsze olewałem nie jakie "punkty szczęścia". Głupi motyw z nimi był, i tak zawsze wszyscy o nich zapominali. A w Warhammerze tak punkty przeznaczenia zbytnio ułatwiają rozgrywkę, czyniąc bohaterów zbyt pewnymi swej nie śmiertelności.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ragnar »

Toś chyba w porządnego Warhammera nie grał. Wojownik klanowy to chyba z Neuroshimy, a PP nie są do zapewniania graczom nieśmiertelności.
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: No Name »

Ke? Strona 57, jak byk pisze wojownik klanowy, chyba że ja mam jakąś nieporządną wersje.

I wcale nie pisałem że PP czynią graczy nieśmiertelnymi, a zbyt pewnymi siebie. No bo taki jeden z drugim jak ma 4PP to będąc szewcem może bez strachu na smoki się wybierać. Najwyżej za tydzień obudzi się z potłuczoną głową i amputowaną ręką. A co mu tam, ważne że dalej gra.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Ryba
Szczur Lądowy
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2008, 21:01
Numer GG: 8808071

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ryba »

Wojownik klanowy jest, nawet mam aktualnie jednego gracza z tą profesją. ;)
Co do PP to nie widzę w nich specjalnego problemu... Od początku ma się maksymalnie ok. 3 sztuk, wystarczy zapewnić graczom na tyle niebezpieczne przygody, żeby w razie braku rozsądku z ich strony szybko mogli je stracić, a nowe przyznawać tylko za dokonania pokroju zakończenia porządnej kampanii.

Ale wracając do tematu... Mógłby ktoś napisać coś bardziej od siebie, jeśli chodzi o zmiany? Nie jestem pewien czy odpowiadałby mi TofT, bo nie wiem czy chcę aż tak drastycznych zmian w grze. Miałem na myśli raczej wasze drobniejsze modyfikacje w mechanice.

I chciałbym także zwrócić uwagę na ostatnie pytanie w temacie, czyli sprawę sensownego pogodzenia storytellingu z mechaniką, w jakich proporcjach mniej więcej to robicie?
Sakwan
Pomywacz
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2008, 19:40
Numer GG: 637643
Kontakt:

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Sakwan »

Co do zmian w mechanice:
Nasza drużyna (ze mną na czele jako MG) postanowiła, już jakiś czas temu, zrobić coś z PS'ami, po wysłuchaniu za i przeciw wyrzuceniu ich kompletnie ustaliliśmy, że pozostaną, ale PS będą się regenerowały co sesje*, a nie co dzień tak jak jest to zapisane na kartach podręcznika. Więcej zmian nie wprowadzaliśmy/łem, gdyż uważam, że mechanika Młotkowa b. dobra.
*nie chodzi mi tu o przygodę

Offtop:
Ragnar, mam nadzieję, że nie rozmyśliłeś się z pisania artykułów do młotka? nie ma reakcji na PW dlatego zaczepiam cię teraz w topicu ;) i nie odbierz tego jako dręczenie :P
Obrazek
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ragnar »

Co do PP - NA MOJEJ sesji, jeżeli szewc by poszedł na smoka to by mu żadne PePeki świata nie pomogły. NIGDY! PP nie służyły do ratowania przed głupotą!
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Solarius Scorch »

Ragnar pisze:Co do PP - NA MOJEJ sesji, jeżeli szewc by poszedł na smoka to by mu żadne PePeki świata nie pomogły. NIGDY! PP nie służyły do ratowania przed głupotą!
Znany jest w Polsce pewien szewc, który smoka ubił jak zawodowiec. :P

Abstrahując jednak od żartów, Warhammer to nie DnD. Na smoki nie chodzi się dla kasy, sławy i lasek, ale dlateo że trzeba - albo konieczność jest zewnętrzna (np. smok mnie dopadł z nienacka i jak go nie zabiję, to sam zginę), albo też wewnętrzna (bo smok zżera bezbronnych ludzi, którzy ze łzami w oczach błagają o pomoc). I jak tu nazwać to głupotą?
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Tevery Best »

To proste. W pierwszym przypadku stawanie do walki z nim jest głupotą, bo można uciec. Chyba, że się nie da, wtedy można używać PP. W drugim - samotny marsz bez przygotowania na smoka to głupota, tylko że heroiczna.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Solarius Scorch »

Tevery Best pisze:To proste. W pierwszym przypadku stawanie do walki z nim jest głupotą, bo można uciec. Chyba, że się nie da, wtedy można używać PP. W drugim - samotny marsz bez przygotowania na smoka to głupota, tylko że heroiczna.
Nie wiem, ja tak robiłem i zwykle się udawało. :P
(choć akurat smoka nigdy nie widziałem na oczy, odkąd zacząłem grać w RPG... dziwne, nie?)
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ragnar »

No nie wiem... według mnie od zajmowania się smokami są wojownicy a nie szewcy... dlatego jeżeli szewc mi mówi że chwyta miecz i idzie na smoka to właśnie podpisał na siebie wyrok śmierci... bez ułaskawienia i apelacji do PP.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Solarius Scorch »

Ragnar pisze:No nie wiem... według mnie od zajmowania się smokami są wojownicy a nie szewcy... dlatego jeżeli szewc mi mówi że chwyta miecz i idzie na smoka to właśnie podpisał na siebie wyrok śmierci... bez ułaskawienia i apelacji do PP.
Dobra... Nie grałem szewcami...

(Chyba czas znów nadać temu wątkowi pozory sensu, więc ja już nie spamuję.)
TomEdo
Marynarz
Marynarz
Posty: 196
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 12:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: TomEdo »

Co do samego Młotka, jak dla mnie łatwość z jaką przychodzi umieranie wystarcza mi w zupełności i gracze mimo wszystko mają dość mało tego PP a PS wystarczają by nie ginęli na każdej sesji.

Co do moich modyfikacji... a raczej metody przyspieszenia rozgrywki. Kiedy mam słabą drużynę to pozwalam im rzucać jednocześnie dwoma k100 podczas ataku, jeżeli na przynajmniej jednej z kości wypadł odpowiedni wynik atak się powiódł (w przypadku dwóch dobrych rzutów liczy się tylko jeden) przyspiesza to znacznie rozgrywkę. Oczywiście przeciwnicy również korzystają z tego udogodnienia bo by było zbyt prosto. Jak postacie mają już odpowiednią szansę na trafienie to rzucają normalnie.
Ragnar999
Majtek
Majtek
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2007, 12:03
Numer GG: 7388503
Lokalizacja: Kraków\Mników
Kontakt:

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ragnar999 »

Co do moich modyfikacji to bardzo zmieniłem trochę sposób kostkowania z cech. Na przykład: Gry Garret boje się z Volfem to w pewnym to potajemnie rzucam kostką na inteligencje. Jeśli się uda to wtedy mówię że Garret zauważył że przy ostatnim ataku Volf stanął na jednej nodze i Garret to wykorzystuje i dzięki udanemu rzutowi na ww udaje mu się Volfa zręcznie podciąć i ten pada twarzą na ziemie pełny zaskoczenia. Coś w tym stylu. Albo za pomocą Charyzmy oddaje mu się przestraszyć przeciwnika i w ten sposób dostaje on -10 przy rzucie na parowanie lub unik. Korzystam z karty postaci graczy jak najczęściej a nie tylko ww i żyw. Wtedy walka staje się ciekawa i gracze lubią się podczas niej angażować.
Wyobraźnia to najpotężniejsza broń we wszechświecie. Jeśli panujesz nad bronią przeciwnika, to panujesz nad jego wszechświatem.
FatMan
Majtek
Majtek
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 11:50
Numer GG: 0
Lokalizacja: Antwerpia

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: FatMan »

bardzo zmieniłem trochę
Bardzo zmieniłeś trochę? lol
Gry Garret boje się z Volfem to w pewnym to potajemnie rzucam kostką na inteligencje. Jeśli się uda to wtedy mówię że Garret zauważył że przy ostatnim ataku Volf stanął na jednej nodze i Garret to wykorzystuje i dzięki udanemu rzutowi na ww udaje mu się Volfa zręcznie podciąć i ten pada twarzą na ziemie pełny zaskoczenia.
Eee? Co tu ma inteligencja do rzeczy? Takie sprawy powinna łączyć jakaś percepcja z wiedzą o walce. Sorki, profesor matematyki, który może mieć kosmiczną inteligencję tego nie zauważy i nie zrobi z tego pożytku.
Ragnar999
Majtek
Majtek
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2007, 12:03
Numer GG: 7388503
Lokalizacja: Kraków\Mników
Kontakt:

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Ragnar999 »

Co ty pleciesz? Wiedza o walce? Zastanów się: czym różni się walka wściekłego osiłka, a fechmistrza? Fechmistrz za pewnie użyje INTELIGENCJI by uzyskać przewagę. Pewne podcięcia, niespodziewane kopniaki, wybijanie zębów rękojeścią itp. Nie każdy wyłapie okazje na podobne manewry. Jak by wyglądała walka dwóch rycerzy gdyby nie używali INTELIGENCJI. Z resztą walka ma być ciekawa a nie szablonowa. Użyj własnej INTELIGENCJI i zajmij się tematem. :evil:
Wyobraźnia to najpotężniejsza broń we wszechświecie. Jeśli panujesz nad bronią przeciwnika, to panujesz nad jego wszechświatem.
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: Wasze zmiany w systemie

Post autor: Sir_herrbatka »

Jeeeej, flame war. Kocham flame war :)

Pragnę zwrócić uwagę na to, że każdy różnie interpretuje cechy. To co dla niektórych jest percepcją dla innych jest inteligencją a dla jeszcze innych sprytem którego nie ma :D

Kiedyś mnie to zaskakiwało ale hmm... już nie. Mechanika WFRP może i jest prosta ale ilość interpretacji jest oszałamiająca.
ODPOWIEDZ