Kołysanka

ODPOWIEDZ

Na ile oceniasz wiersz?

1
0
Brak głosów
2
0
Brak głosów
3
0
Brak głosów
4
0
Brak głosów
5
0
Brak głosów
6
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 0
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Kołysanka

Post autor: BLACKs »

Swobodna parafraza pewnego tekstu pewnej piosenki...
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 maja 2012, 22:29 przez BLACKs, łącznie zmieniany 1 raz.
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

Z chęcią bym się dowiedział, co to za piosenka.

Z chęcią przeczytałbym też coś Twojego, w pełni autorskiego, bo powyższe mam za obiecujące.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Kołysanka

Post autor: Alucard »

To samo co Ci powiedziałęm na PW
5 z minusikiem

Dla mnie naprawdę wreszcie coś wartosciowego od dłuzszego czasu (Nep mi sie nudzi, brak świezej krwi :P )

EDIT- NAJLEPSZYM SIĘ ZDARZA ;p
Ostatnio zmieniony sobota, 16 lutego 2008, 13:52 przez Alucard, łącznie zmieniany 1 raz.
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

A i mi się nudzi publikowanie tutaj, bo nikt nie komentuje :P Boicie się czy co? ;)

Aluś, nawiasem mówiąc, pilnuj ortografii, bo zaczniemy Ci wytykać publicznie ;>
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Kołysanka

Post autor: BLACKs »

A i mi się nudzi publikowanie tutaj, bo nikt nie komentuje Boicie się czy co?
Jeśli się zakorzenię w kąciku poezji, to będziesz miał nowego komentatora ^^.

A piosenka: The Cure - Lullaby.
Tutaj tekst.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kołysanka

Post autor: Phoven »

I pomyśleć, że nie skojarzyłem wiersza z tym kawałkiem - tępota ogarnia starego człowieka, nie ma co. ;P

Obiecałem Ci wczoraj, że coś tu nabazgrolę - to obiecanki dotrzymam.

Co do samego utworu - tak jak już Ci mówiłem - ciekawe, ciekawe ale nie ma tej upragnionej iskry hardkoru. ;) Warte odnotowania jest to, że masz widoczny odmienny styl od całej tej "śmietanki" naszej - mimo, że skończyłeś z dawnym archaicznym pisaniem. ^^ No i szczerze to zbyt dosłowna parafraza danego utworu nie jest dobra. ;P Za to jak na ćwiczenie i debiut - jest elo.* Może nawet elo z plusem. I to bez żadnych specjalnych bonusów za znajomosci - masz czystą, nieskalaną czwóreczkę. Dobra, mógłbym tu pisać jakieś bzdury ale mi się nie chce - wiersz jest dobry i kropka. :P

*Tak dla mniej rozgarniętych przedstawiam własny, phovenowy słowniczek internetowy.
1 - ^_-"
2 - Ssiesz.
3 - Ergh..
4 - Jest elo.
5 - Hardkor ziom.
6 - O w dupę, zaj[moderator szanowanego forum nie powinien używać takich wyrazów].

PS Nie. Wysublimowany, pełen żargonowych określeń bełkot recenzenta nigdy nie sprawiał mi radości. :D
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Kołysanka

Post autor: Alucard »

Phoven pisze: PS Nie. Wysublimowany, pełen żargonowych określeń bełkot recenzenta nigdy nie sprawiał mi radości. :D
I bardzo dobrze, bo recenzent to najczęściej bite w młodości zwierze lubiące być mądrzejszym niż jest :D Nie cierpie...

A co do utworku, to w sumie az tak dosłowna parafraza toto nie jest. Mimo to spróbuj pokusić się o włąsne głębsze przemyślenia...
Nic bardziej nie cieszy, jak tworzenie czegoś od zera :P
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

Och, to akurat jest subiektywne.

Niemniej jednak, czekam na kolejny tekst BLACKs'a - tego nie będę rozbijał, bo nie wiem, jak ugryźć. Autorskiego coś, ziom. Ema. Sprawdź to.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Szelmon »

Moge sie mylic, ale wydaje mi sie, ze parafraza to zbyt duze slowo w tym przypadku. To jest praktycznie tlumaczenie tekstu piosenki. No chyba ze te pierwsze szesc linijek czyni z tego tekstu parafraze.
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kołysanka

Post autor: Phoven »

Nie tylko pierwsze sześć linijek Szelmon, wiec moim zdaniem to jest jednak taka zbyt dosłowna parafraza a nie zwykłe tłumaczenie. Fakt, to nie jest specjalnie trve - ale dla mnie osobiście taki stopień dosłowności w debiucie wchodzi w grę. Jednak wywiad poinformował mnie, że autor chce teraz walnąć całkowitą autorkę światopoglądową. Istnieje możliwość, że wywiad był pijany i coś mu sie przesłyszało ale.. dość już bredni. :P
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Kołysanka

Post autor: BLACKs »

Szelmon pisze:Moge sie mylic, ale wydaje mi sie, ze parafraza to zbyt duze slowo w tym przypadku. To jest praktycznie tlumaczenie tekstu piosenki. No chyba ze te pierwsze szesc linijek czyni z tego tekstu parafraze.
Jako że w poezji jestem totalnym laikiem, nie chciałem zaczynać od totalnie autorskiego utworu, tylko poćwiczyć na innych. Po prostu miało być to ćwiczenie, by się oswoić z pisaniem i przestawić się z prozy na poezję :p. Czy dosłowne? Fakt faktem, druga i trzecia strofa jest w 90% przetłumaczona i tego nie ukrywam.
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

Na niebycie zupełnym laikiem jest jeden, niezawodny sposób - analityczne i umiejętne czytanie poezji ;)
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Kołysanka

Post autor: Alucard »

Się odezwał...
Troszku skromności panie poet. :D. Laikiem przestane być w wieku 30 lat, kiedy wreszcie poznam nieco więcej tajników tej wspaniałej dziedziny sztuki.
Jak mówiłem, rok studiów, serwisy poetyckie i czytanie z radości nie obliguje mnie do robienia z siebie mastera.

Jestem takim nieco rozwiniętym laikiem po prostu. :P
A w krytyka sie nie bawię, bo sie brzydzę.

No i czekam na autorke
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

Ależ ja wcale nie twierdzę, że nie jestem laikiem. Co więcej, z całą mocą i z wielką przykrością stwierdzam, że laikiem jestem ;) Ale nie - niech Bóg wybaczy - zupełnym.

Ja się natomiast krytyką i krytykami nie brzydzę. I nie wiem, dlaczego miałbym się brzydzić. Bo mi wiersze krytykują? To chyba dla mnie dobrze, tak mi się wydaje.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Kołysanka

Post autor: Alucard »

Brzydze się krytykami z prostego powodu
-Przeintelektualizowanie
-Chęć zaistnienia poprzez kontrowersje
-Próba udowodnienia, że to oni są najmądrzejsi...

Nie wszyscy oczywiście. Ale większosć. I bez urazy, bo lubie Cię i dobrze mi sie współpracuje, ale ta wypowiedź w Lucky Strike miała znamiona pracy "krytyka-Boga" :]
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Kołysanka

Post autor: Neprijatel »

Napisałem takie odniesienie do tekstu, na jakie miałem ochotę. Uczę się tutaj nie tylko pisania, ale i krytykowanie. Zamiast psioczyć na złośliwość i jad, lepiej byłoby, myślę, wziąć się do roboty.

A i mi, cholera jasna, za szczegółową analizę tekstu należy się jakaś rozrywka :P

Edycja:
Ach, zresztą, takie analizy będą rzadkością, obiecuję ;) Użyję ich tylko w przypadkach szczególnej kuriozalności :P
Krytyka zaś dalej będzie ostra, jednak obiecuję od tej pory zwracać uwagę na jakieś pozytywne akcenty, na poprawę humoru :P
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
ODPOWIEDZ