Zajdel, Nautilus, Sfinks i inne nagrody...

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Zajdel, Nautilus, Sfinks i inne nagrody...

Post autor: BAZYL »

W tym roku, na Polconie przyznano Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla. W kategorii powieść zwyciężył Jacek Dukaj za "Inne pieśni", zaś w kategorii opowiedanie: Andrzej Ziemiański za "Zapach szkła".

Co myśłicie o tych wynikach? A co mysłicie o tych pozycjach?

Zapraszam do dyskusji...
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 marca 2005, 16:04 przez BAZYL, łącznie zmieniany 1 raz.
Narmo
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 386
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 14:56
Numer GG: 5450570
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kraków
Kontakt:

Post autor: Narmo »

Wydaje sie ze wyniki byly do przewidzenia... Czy dla was te utwory tez byly pewniakami?
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

W tym roku nominacje na najlepszą powieść/opowiadanie się zaczęło. Mam takie pytanie czy ktoś zamierza głosować - ma jakichś faworytów? Bo jak dotąd uważam trochę skrzywdzono Ziemiańskiego - bo 1 i 2 tom Achaji nie zdobył nagrody - ludzie mysłeli - ksiazki w tym roku są równe - to na Achaje zagłosujemy za rok (bo bylo wiadomo ze bedą 3 tomy). tymczasem trzecia część obdiega od pierwowzoru i jest zdecydowanie słabsza. W takim ukłądzie raczej nie ma szans na statuetkę...

Co o tym mysłicie?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Asthner
Tawerniany Bard
Tawerniany Bard
Posty: 544
Rejestracja: piątek, 13 sierpnia 2004, 22:06
Numer GG: 4825300
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Asthner »

Pozostaje liczyc, że dostanie za całokształt- jak to było z Oskarami i LotR'em...
Peace was a lie, there was only passion. It gave me power, too much power to comprehend. Thus no victory was possible - only void remained. Yet my chains are broken and through the Force I'm free.
There is something to be learnt about irony here.
Jar_pen
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2006, 08:34
Numer GG: 2277283

Re: Nagroda Zajdla

Post autor: Jar_pen »

A czytał może ktoś z was książkę wydaną przez Fabrykę Śłów Zajdel 2002 lub Zajdel 2003. W książce możemy znaleść nominowane opowiadanią z tych roczników. Osobiście czytałem tylko tą z 2002 roku ale jak na moją 4 książkę rodzimych twurców bardzo się podobała. A jak wam ?

PS. Jak będzie zainteresowanie w tym temacie to napiszę coś wiecej :P
PS2. Post chyba na temat jak mniemam.
Jeżeli nie masz nic do napisania na temat to nie pisz, bo i tak to tylko strata czasu, bo i tak mod usunie twojego posta a jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz :P
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Nagroda Zajdla

Post autor: BAZYL »

Też czytałem obie te te ksiazeczki i właściwie nikogo nie powinno dziwić, że najlepsze polskie opowiadania w danym roku składają się na ciekawą lekturę. Inna sprawa, że tek, kto jest na bieżąco z rodzimą literaturą bedzie te opowiadania znał jeszcze przed wydaniem zbiorku...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Jar_pen
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2006, 08:34
Numer GG: 2277283

Re: Nagroda Zajdla

Post autor: Jar_pen »

Co prawda to prawda obserując inne forum zauważyłem że obecnie Polacy ukierunkowują swój wybór czytania książek. Jedni najczęściej czytają polską fantastykę inni zagraniczną a najmniej osób nie ma znaczenia gdzie powstał dany utwór. Ja osobiście najchętniej czytam zagraniczną jednak polską klasyką nie gardze jak coś wpadnie w łapki. Ale to nie temat o rozważaniach.
Z 2002 roku najbardziej podobało mi się pierwsze opowiadanie Ziemiańskiego o ile się nie mylę. Waniliowe plantacje Wrocławia opowiadanie o niezwykle ciekawej fabule trzymającej do konca w napięciu napisane naprawde dobrze. Autobahn nach Poznań tegoż autora wcale nie był o wiele gorszy po prostu pomysł niezabardzo mi się podobał chociaż trzymał w napięciu. Kossakowska czytałem wcześniej Siewce Wiatru i poza prologiem średnio mi się podobała ta książka co opowiadanie średnio mi się podobało zaczeło dopiero interesować na 5 kartek przed jego koncem. Ciekawy pomysł miał Świdziniewki w opowiadaniu Murarze i ogulnie pozytywnie mnie ono zainteresowało. Ziemkiewicz natomiast się nie popisał specjalnie wegług mnie kunsztem pisarskim. Pomysł miał sietny jednak nie mógł mnie zdecedowanie zainteresować ale opowiadanie nie było jeszcze aż takie złe.

A może teraz wy wypowiecie się na temat opowiadań z tych 2 książek i znajdujących się w nich opowiadaniach.
Jeżeli nie masz nic do napisania na temat to nie pisz, bo i tak to tylko strata czasu, bo i tak mod usunie twojego posta a jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz :P
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Zajdel, Nautilus, Sfinks i inne nagrody...

Post autor: BAZYL »

Ruszyło właśnie głosowanie na Sfinksa, stąd moje pytanie. Jak myślicie, jakie utwory z roku 2007 zdobędą wyróżnienia?

Jeśli o mnie chodzi, to pewniakiem wydają się być Kłamstwa Locke'a Lamory w kategorii powieści zagranicznej. Gorzej z powieściami polskimi - nie mam faworyta aczkolwiek nie zdziwię się jak wygra drugi tom Pana Lodowego Ogrodu, albo Lód.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Zajdel, Nautilus, Sfinks i inne nagrody...

Post autor: Sihamaah »

Ja obstawiam właśnie drugi tom "Pana Lodowego Ogrodu". Nic wybitnego, ale fajne...
A "Kłamsta Locke'a Lamory"... No cóż :P Może "Patrol Zmroku"? Może Pratchett. Raczej nie. Przejrzałem wszystkie listy i niewiele z tego znałem :P
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Zajdel, Nautilus, Sfinks i inne nagrody...

Post autor: BAZYL »

Prawda jest taka, że większość głosujących i tak nie zna wszystkich książek na jakie może głosować, ale to chyba nie stanowi problemu. Bo w gruncie rzeczy naprawdę dobre książki są na jezykach, więc ludzie je znają i kupują opierając się na opinii innych. A potem oddają - bądź nie - na nie głos.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
ODPOWIEDZ